ŞAMPİYON KİM OLUR

ŞAMPİYON KİM OLUR
 

ANA SAYFA SLAYT

GOOGLE


Web'te Türkçe

İstatistikler

Üyeler : 1
İçerik : 24
İçerik Tıklama Görünümü : 238477

Anketler

SİTEMİ NASIL BULDUNUZ?
 

HAVA DURUMU

ISTANBUL

Giriş Formu........!!!!!!!!!!!.......

......O KARA GÜNLER....... 22.04.2011 saat:19.30 24.06.2014 saat.15.45

Kimler Sitede

Şu anda 2 konuk çevrimiçi

Son Haberler

ZİYARETÇİ SAYACI

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBUGÜN4
mod_vvisit_counterDÜN46
mod_vvisit_counterBU HAFTA4
mod_vvisit_counterGEÇEN HAFTA271
mod_vvisit_counterBU AY1149
mod_vvisit_counterGEÇEN AY2762
mod_vvisit_counterTOPLAM247632

birlik

                TAHAR KÖYÜ                        

          Köyümüz ERZİNCAN iline bağlı REFAHİYE ilçesi sınırları içerisindedir. Köyümüz E-5 karayoluna 7km refahiye ilçesine 30km erzincana ise 90 km mesafededir. Köyümüzün yerleşim yeri yüksek yayla biçiminde ormanlık ve sulak bir araziye sahip olup şirin bir yerdir. Şu an mevcut hane sayısı 14 olup yeni evlerin yapına başlanacaktır.

                KÖYÜMÜZÜN ADI NEREDEN GELİYOR

       Anadoluda bazı yer adları konusunda malesef çok cahillik yaşanmaktadır. Yöneticilerimizde bu cahilliğe uyarak bazı yer adlarının manasını ve anlamını bilmeden bu kelimeleri değiştirerek yerine yenilerini koymuşlardır. Çok şükür bizim köyümüzün ismi değişmeden aynen kalmıştır Çünkü köyümüzün ismi çok değerlidir. Köyümüzün ismi anadoluda yaşayan OĞUZ BOYLARINDAN birinin adıdır. Anadoluda birçok yerde aynı adla yerleşmiştir. Bunların tamamı bir boydan gelen insanlardır. Aynı boydan gelen ve anadolunun her köşesine dağılan TÜRK BOYUNUN mensuplarının bir kısmıda kayserinin incesu ilçesine bağlı eski adı TAHAR olan fakat daha sonra değiştirilerek şimdiki adı TAHİRİ olan köy gibi anadoluda birçok yerlaşim vardır. Ayrıca buna bir örnekte Nevşehir - Ürgüp - Karlık Köyü 'nü verebiliriz.köye ait kaynaklar aynen şöyledir.Karlık Karluk Türkleriyle akrabalıklarından dolayı bu adı aldığı rivayet edilir ama köyün çok eski ve antik görünümü bu adın doğruluğu konusunda bizleri düşündürmektedir.
Köyün hemen üzerinde Hitit yerleşim yerinin bulunması ve bir alt kuşakta değişik bir Hristiyan kavminin yaşamış olması köyün antik adının araştırılması gerçeğini ortaya koymaktadır. Hititlilerde Kar Baş, üç yüksek anlamına gelmektedir.Karlık Adının da o çağdan bu güne geldiği düşünülmektedir.Aslında buzul çağının sonunda Asya göçlerinden Anadoluya gelen kavimlerin içinde Asyada tarihi akrabalıkları bulunan Karluk ve Tohar (Tahar) Türklerinin bulunması bize bu yerleşim yerinin de önemini hatırlatmaktadır. Göçlerin hiç durmadığı hatırlanırsa Selçuklu döneminde yeni göçlerle Karlık adı Kesinleşmiştir. 
 Bu yerleşim yerlerinin araştırması yaplmaktadı yeni tespitler yapıldıkça sitemize eklenecektir.

                TARİHÇESİ:

         Köyümüzün tarihçesi çok uzun yıllara dayanmaktadır. Osmanlı arşivlerine göre 1330 yılında 9 hane olarak kurulmuştur. Değişik yerleşim ve kültürlere ev sahipliği yapmıştır, tarih içinde ermeni asıllı vatandaşlarında yaşadığı tahmin edilmektedir. Yakın tarihte eski yerleşim yeri olan eski tahar bölgesinde çok syıda ev yeri mevcuttur. Tarihi isimlerinden birisi HAYDARLI dır. Köye bağlı yazır mezrası olduğu bilinmektedir. Daha sonra toprak kaymaları nedenile köy yeri değiştirilmiş olup şu anki mevkiye yerleşilmiştir.Köyümüz halkı dört sülaleden oluşmaktadır.Bu sülalelerin soy ağacı araştırılmaktadır en yakın bilinen şahıslara göre şöyledir.    

        1.ÇAKIRLAR : DURSUN ÇAKIR sülalesi

        2.ALTUNLAR: HAYDAR ALTUN sülalesi

        3.SERTBAŞLAR:YUSUF SERTBAŞ sülalesi

        4.SERTBAŞLAR:MUHARREM SERTBAŞ sülalesi

                  İKLİM:

             
        İklimi yazları sıcak kışları çok serttir. Yazın çok şirin yaşanması gereken yem yeşil bir mekandır. Geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Çok sayıda büyükşehirlere göç verdiğinden köy zaman içinde boşalmıştır.Yeni yeni köye dönüş yapılmaktadır. Yazlık ikameti için evler yapılmaya başlanmıştır ayrıca arıcılık için ideal bir iklime sahiptir.

                      

                      MÜKEMMEL TAM YAŞANACAK YER YALANCI CENNET

                   

                       GEÇİM KAYNAKLARI:

   Köyümüz tarım ve hayvancılık için ideal bir konuma sahiptir. arazi yapısı olarak sulak ve meralarının geniş olması bu işler için elverişlidir.Ayrıca arıcılık içinde çok ideal bir konumu vardır. Fakat büyük şehirlere yapılan yoğun göç yüzünden bir müddet bakımsız kalmıştır. Yeni yeni köylümüz evler yapmakta belli bir konuma gelmiştir. Şu bir gerçekki yazın yaşanabilecek dinlenmek ve huzur ortamı bulmak için ideal bir yerdir. 

 

            COĞRAFİ YAPISI:
   Köyümüz etrafı dağlarla çevrili dere kenarında şirin yemyeşil bir yapıya sahiptir. komşularımız ASLANYUSUF -YILDIZ ÖREN - KONAK - KANDİL köyleridir. köyümüze İSTANBULDAN giderken SİVAS' ı geçtikten sonra kızıldağdan inerek sırayla GEMECİK , SALUR , TÜLÜ, köylerini geçip SARHAN köyünden sağa dönerek yaklaşık 7 km yol katederek ulaşabiliriz. İSTANBULDAN köyümüz sivas istikametinden yaklaşık 1050km dere yolundan 950km mesafededir.

 
© 2008 TAHAR KÖYÜ | Joomla 1.5 Templates by vonfio.de